Aktuality

Nejnovější příspěvky ze školy

Vánoce na dědině

Jak vypadal adventní čas a vánoční svátky v dřívějších dobách na vesnicích na Valašsku? Jaké byly zvyky a tradice? Jak vypadal štědrovečerní stůl, co se peklo apod.?  S tím vším se seznámily děti z 2. a 3. třídy, které navštívily program Vánoce na dědině ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V chaloupkách byly nazdobeny štědrovečerní stoly. Některé jako v chudé chalupě, jiné jako v chalupě bohatého sedláka. Děti viděly, jak se pekly perníky, oplatky, jak se vyráběly svíčky, odlévalo olovo a spřádaly nitě na kolovratu. V kovárně se všichni seznámili s výrobou podkov a dalších výrobků z kovu. V místní škole nám pan učitel povyprávěl o učení ve škole před mnoha lety. Společně jsme si zazpívali i koledu. Po cestě vesnicí jsme potkali Mikuláše a čerty. V poslední chaloupce si děti pochutnaly na perníku, který zapily hrnkem teplého čaje. Zakoupením drobných suvenýrů jsme všichni společně ukončili příjemné prožití času ve Valašské dědině. 

autor: Mgr. Zora Křupalová, třídní učitelka 2. třídy