I v letošním školním roce jsme si v pátek 25. 4. 2025 připomněli na naší škole Den Země. Letos se naše škola zapojila do projektu „UKLIĎME ČESKO“. Od organizátorů jsme obdrželi rukavice a pytle na sběr odpadů. Samotnému dni předcházela celá řada aktivit v rámci jednotlivých předmětů ve všech třídách. Žáci se během nich dozvěděli mimo jiné, že je to svátek naší Země, planety, která jako jediná ze všech planet Sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin. Dává nám vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, jídlo, bez kterého bychom nemohli být, prostor, ve kterém žijeme a mnoho dalšího. My lidé jsme si dlouhou dobu mysleli, že toto bohatství je jenom pro nás a že je nevyčerpatelné, ale ono tomu tak není. Na naší matičce Zemi žije i přemnoho dalších živých tvorů a rostlin, kteří Zemi ke svému životu potřebují stejně tak nutně jako my lidé. V průběhu první vyučovací hodiny si děti připomněly vznik a důvod Dne Země. Poté se žáci oblékli a přes nepřízeň počasí vybaveni pytli na odpadky se rozešli ke svým stanovištím, která měli zbavit odpadků. Letošní program byl zpestřen besedami pro žáky prvního stupně. Žáci první a druhé třídy absolvovali besedu s rybáři na rybárně, kde se dozvěděli nejen spoustu zajímavostí z chovu ryb, ale měli možnost si prohlédnout i živé ryby, na které si mohli i sáhnout. Následně po skončení první části úklidu následovala beseda se včelařem panem Davidem, kde žáci navštívili včelín a na vlastní oči měli možnost spatřit včely při „výrobě“ medu. Třeťáci absolvovali besedu s myslivcem panem Pelánem, který je seznámil s výskytem zvěře v místě bydliště, a jak neškodit, ale naopak pomáhat přírodě.
Žáci druhého stupně uklízeli vzdálenější lokality obce. I oni se zúčastnili besedy s panem Hýžou na ČOV a sběrném dvoře v Hustopečích nad Bečvou. Poté se rozešli po přidělených lokalitách, které zbavili nežádoucích odpadků. Žáci z deváté třídy šli po Hustomilce do Milotic nad Bečvou, kde navštívili místní stanici ČOV. Tam jim pan Maršálek vysvětlil, na jakém principu stanice pracuje, a zbylé kaly se odváží do Hranic, kde se suší, lisují a slouží jako palivo v místní cementárně. V minulosti tento odpad sloužil jako hnojivo na polích, ale kvůli výskytu antibiotik a dalších chemikálií se musí spalovat. Na obecním úřadě se žáci dozvěděli, že v Miloticích není sběrný dvůr, a proto se vytříděný odpad ukládá do sběrných nádob, které se pravidelně odváží k dalšímu zpracování.
I přes nepříznivé počasí, ráno mrholilo a bylo chladno, jsme všichni strávili příjemný den na čerstvém vzduchu. Úklidem okolo přidělených tras, pro nás Den Země nekončí. Chceme mít životní prostředí, jež nás obklopuje, čisté a útulné. Této problematice se žáci budou i nadále věnovat v rámci vyučovacích předmětů. V rámci dne Země jsme si připomněli velikou ekologickou havárii nákladního vlaku s benzenem na místním nádraží.
Na závěr bych chtěl poděkovat ČRS Hustopeče nad Bečvou zejména panu Bezděkovi a panu Hýžovi za zajímavou přednášku a ukázku celé řady živých ryb. Dále bych chtěl poděkovat ČSV především panu Davidovi za poučnou besedu o včelách a práci včelařů. Také musíme poděkovat Mysliveckému sdružení Pobečví, a to panu Pelánovi, za jeho pěknou besedu o volně žijících zvířatech a ochraně přírody. Za umožnění prohlídky ČOV a sběrného dvora v Hustopečích nad Bečvou děkuji panu Ing. Hýžovi a panu Sedláčkovi. Poděkovat také musíme zaměstnancům ČOV Milotice nad Bečvou, a to panu Maršálkovi za umožnění prohlídky místní stanice s podrobným výkladem. Nesmím zapomenout na paní starostku Milotic nad Bečvou paní Bc. Bezděkovou za její
přednášku o místním odpadovém hospodářství. Nakonec bych chtěl poděkovat majitelům Kozího hrádku za umožnění prohlídky výrobny produktů z kozího mléka, (sýry a jogurty). Slíbenou prohlídku stájí žáci nemohli absolvovat, (nemoc slintavka a kulhavka). Kvůli nepřízni počasí nebyli ve výběhu ani koně.
autor článku: Mgr. Zdeněk Šrámek